"מאיירים, מבקרים, מתחשבים": תחרות קריקטורות 2018 לבני נוער

רעות שקד

מועדון העיתונאים בירושלים (The Jerusalem Press Club) והמוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון קיימו זו השנה השלישית תחרות קריקטורות בין תלמידי חטיבה ותיכון תחת הכותרת "מאיירים, מבקרים, מתחשבים".

בשונה משנים קודמות, השנה הוחלט לתת לתחרות נושא מוגדר. הנושא הנבחר הוא אחד מהנושאים המדוברים בשנה החולפת - חדשות מזויפות (Fake News). המשתתפים התבקשו להתייחס לנושא זה ולהעביר ביקורת תוך גילוי התחשבות ורגישות לזולת.

תאריך פתיחת התערוכה היה השבעה בינואר, התאריך בו התרחש הפיגוע במשרדי מערכת העיתון הצרפתי הסאטירי "שארלי הבדו", במהלכו נרצחו 12 קריקטוריסטים ועובדי מערכת העיתון. התקפה זאת עוררה שיח ציבורי נרחב ושאלות רבות, החל בשאלה על גבולות הביקורת בחברה הצרפתית בפרט ובעולם בכלל, כיצד ניתן לאזן בין ביקורת על מוסדות, התמודדות עם פרות קדושות באוכלוסיות שונות לבין הנחיצות בביקורת על ליקויים וכשלים חברתיים. וכלה בשאלות כמו: מה בין חופש הביטוי השמור לקריקטוריסטים לבין פגיעה ברגשות של קהלים מסוימים? האם נכון להגביל את חופש הביטוי המצויר שכן הוא נתון לפרשנות של קוראיו השונים? ומה המשמעויות הגבלת חופש הביטוי על החברה הדמוקרטית? המבוגרים דנים בסוגיה זו ללא הרף; אולי בני נוער, עם מבטם הרענן, שיתבטא באופן אמנותי בקריקטורות, ישכילו להציע תובנות חדשות ומעניינות.

התוצרים שהתקבלו הציגו רמה גבוהה של ביקורת איכותית, ואף מפתיעה בהתחשב בגילאי המאיירים. חבר השופטים, אשר כלל שופטים מהבכירים בתחום - יונתן וקסמן, דורית מיה גור ומישל קישקה, בחרו את 25 הקריקטורות המוצלחות ביותר, ומתוכן ארבע קריקטורות שזיכו את המאיירים בפרס כספי.

בטקס פתיחת התערוכה שהתקיים בבית משכנות שאננים בירושלים. הוצגו שמות שלושת הזוכים בתחרות. במקום הראשון זכתה הקריקטורה "מציאות מדומה" של יונתן שוקרון, בן 16 מירושלים. קריקטורה בנושא הרשתות החברתיות בעידן הנשיא טראמפ, ובטוויטר בפרטבמקום הראשון זכתה היצירה "מציאות מדומה" של יונתן שוקרון, בן 16 מירושלים. הוא דן ביצירתו על נושא הרשתות החברתיות בעידן הנשיא טראמפ, ובטוויטר בפרט.

כמו גם, נראה שנשיא ארצות הברית 'דונאלד טראמפ' ופוליטיקאים נוספים הוזכרו הרבה בקריקטורות. בני הנוער ייתכן וראו בהם כנושא העיקרי שתחת ה'פייק ניוז'.

התערוכה תוצג למשך שלושה שבועות בגלריית דואק במשכנות שאננים בירושלים (עד ה21.1.18), ובחודש מרץ תעבור למדיטק בחולון לשלושה שבועות נוספים.

מועדון העיתונאים הצהיר בסוף טקס חלוקת הפרסים על הרצון לקחת את התחרות בשנה הבאה למגרש הבין לאומי, בשיתוף עם רשת מועדוני העיתונות הבין לאומית. בכך תינתן הזדמנות לצעירים מרחבי העולם להשתתף בפרויקט חינוכי ואומנותי זה, בהובלת המועדון הירושלמי. לשם כך הם יפתחו בקרוב קמפיין מימון המונים, עליו נעדכן בהמשך.

למידע נוסף: www.ccc2015jpc.com/he


יצירותיהם של שלושת המקומות הראשונים בתחרות:

 

המקום הראשון: "מציאות מדומה"
יונתן שוקרון, ירושלים
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
שבת 15:00-10:00
א',ג', ה', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין