250 שנה למות וויליאם הוגארת'

יורם שמיר

וויליאם הוגארת' מוגדר כחלוץ אמנות הסדרות Sequential Art , האיש שביסס את המעמד של הקומדיה כז'אנר באמנויות היפות ממש כמו מעמדה בספרות.  אפיזודות עוקבות מבוטאות בהומור  הן הבסיס למה שנקרא בעולם של דוברי אנגלית 'קומיקס'.

אם הוגארת' היה מבטא את הביקורת החברתית והמוסרית שלו אך ורק בציורי שמן, ספק אם היה מגיע להשפעה שהייתה לו במאה ה-18 והנמשכת עד היום. התחריטים שלו הופצו בכל אירופה וזכו להצלחה עצומה. עולם האמנות מציין השנה 250 שנה למותו בתערוכות, בכנסים ובימי עיון.

הספר הזה יכול לשמש תשתית לכל מחקר הוגארת' - 267 הדפסים המכילים את הסדרות המפורסמות שלו "דרכה של זונה", "נישואין באופנה" ו"דרכו של הולל" [תרגום חופשי].  

הסצנות של הוגארת' מכילות שפעה של פרטים ודמויות רבות.  העורכים הקלו עלינו כאשר הציגו פרטים ליד  תחריטים רבים,  ונתנו גם הסבר מפורט. נוסף לסדרות, מכיל האוסף הזה סאטירות אישיות, כרטיסי ביקור, איורים ועוד.

הוגארת מצייר את המוזה הקומית

"הוגארת' מצייר את המוזה הקומית" 1758 (תחריט ותצריב). מספר חודשים קודם, מונה הוגארת' ע"י ג'ורג' השני לצייר המלך. ההדפס חוגג את הכבוד שהוענק לו.

 מריבה עם הלקוח היהודי שלה

"מריבה עם הלקוח היהודי שלה"  1732 (תחריט ותצריב). מולי, פילגש של יהודי עשיר, מופתעת מביקור של הפטרון שלה בשעות הבוקר, כשבמיטתה נמצא עדיין מאהב צעיר. כדי לאפשר לו להתחמק מן הבית, היא פותחת במריבה ובועטת בשולחן.

סצנת בוקר הוגארט תחריט

 "סצנת בוקר" 1745 (תחריט). ליידי סקוונדרפילד שותה תה- של-בוקר בשעה 13:20 לאחר משחק קלפים לתוך הלילה.  בעלה חזר זה עתה מליל הוללות (הכלב מריח מטפחת של אישה זרה). המשרת עוזב את החדר בזעזוע.

תחריט הוגארט זמן קצר אחרי הנישואין

"זמן קצר אחרי הנישואין" 1743 (ציור שמן) . קשורים בחוזה נישואין אך חיים בנפרד. האישה מסתכלת במבט ציני בבעלה שחזר זה עתה הלום אלכוהול. המשרת המתחסד והצבוע עוזב את החדר בגועל, כשהוא מחזיק את החשבונות שצבר אדוניו במשך הלילה.(מתוך Hogarth by Mary Webster, Master Works press, 1984)

חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין