בקיצור ישראלית, 12 שיחות עם יוצרות קומיקס , כאן ועכשיו

אוצרת: ורד גנשרוא
פתיחה: 16.2.16 | סגירה: 27.8.16

תערוכה זו עוסקת בקומיקס הנשי בתרבות המקומית דרך 12 יוצרות המספרות על ההוויה הקיומית שלהן או של דמויותיהן, כאן ועכשיו.

 פורמט הקומיקס אצל יוצרות, מתפתח בעשור האחרון באופן ניכר, אחרי תקופות ארוכות בהן נשלט המדיום על ידי גברים. מספר פרויקטים ייחודיים וחשובים של קומיקס נשי התקיימו במחצית השנייה של המאה ה-20, ויחד עם שינוי מעמד האישה, נתנו לקומיקס הנשי טון, מהות, תוכן ואווירה, מעֶבר ללגיטימציה ונוכחות. הרבה יותר נשים קוראות ויוצרות קומיקס בעשור האחרון כשהן מבטאות נקודת מבט נשית עכשווית מצוירת המזמינה את הקוראים לפגוש עולם עשיר, מורכב ורב פנים. הקומיקס הנשי הנוכחי פורץ גבולות של מיקום, מתרחק מהמֵיין-סטרים הגברי ועוסק בנרטיב האישי. 

בתערוכה מוצגים קומיקסים משלושה דורות של יוצרות קומיקס ישראליות פעילוֹת המבטאות את המציאות ואת האמיתות סביבן ברמה אינטימית ומדויקת כפי שהיא נתפסת בעיניהן. ייחודו של הקומיקס המוצג בתערוכה הוא הכּנות בה מבוטאות סצנות אנושיות, מחוספסות, נוגעות וכואבות, מעוררות חיוך, כשהן מתובלות בהומור משובח ועדין. הדימויים בתערוכה דורשים מהצופה ריכוז והעמקה, והבחנה בנקודת המבט המיוחדת אותה מציעות יוצרות הקומיקס בישראל.

המתבוננים בתערוכה "עלי תאנה" של פרידל שטרן, יוכלו בנקל לזהות את היסודות לקומיקס ישראלי נשי בתרבות המקומית ואף לזהות המשכים אקטואליים ביצירות עכשווית שונות. פרידל שהייתה מחלוצות הקריקטורה והקומיקס בישראל, הייתה מורה קשוחה אך מצחיקה שלימדה דור שלם של קריקטוריסטים, מאיירים וציירי קומיקס בבצלאל. איכות הקו ובעיקר נקודת המבט הנשית הייחודית, בעלת ההומור העצמי היו ציון דרך בעבור היוצרות הצעירות שלמדו אצלה. אמנם לא כל היוצרות המציגות בתערוכה למדו אצל פרידל בשעורי הרישום או הציור, אך פרידל ובנות תקופתה הכשירו את הקרקע בהניחן את היסודות אשר אפשרו את הבשלות של העשייה העכשווית המקומית.

התכנים, שנבחרו לתערוכה זו, עוסקים בהוויה המקומית. לעיתים ההתרחשות המתוארת אינה נוגעת למיקום ספציפי, אלא מיקום וירטואלי תיאורטי, אך עוסקת ב"קריאה" של המרחב הציבורי שלנו. היצירות נוצרו בעקבות צורך אישי בתמיכה ובהזדהות, לרוב אינן עסוקות בלתאר את המרחב הישראלי למען החיים מחוצה לו, אלא נשענות על המכנה החזותי המשותף של הקוראים המקומיים. ישראליות הינה הוויה מאוד מסוימת. לעיתים בדיחה פנימית שכזאת, זר לא יבין זאת. לעיתים המציאות שלנו נעה בין היומיומי והסתמי לדרמטי באופן קיצוני, ואין צורך להמציא דבר כדי ליצור "עלילה" מעניינת. העלילות המוצגות בתערוכה מעלות סוגיות שונות ומייצרות שיח ביקורתי, הומוריסטי, מלנכולי, הזוי, ציני, ומלא רוח שטות. חומרי הגלם הללו הופכים את העשייה הנשית בתחומי הקומיקס בישראל לנגישים וקריאים בחיפוש דרכה הייחודית לביטוי


Exhibition highlights Israeli women comics artists by i24news-en

צילום: טל קירשנבאום
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סיור מודרך בשעה 11:30 ו- 13:30 ובשעה 12:30 פעילות בהנחיית צוות ההדרכה של המוזיאון.
כנס "להבין קומיקס"-סקוט מקלאוד
כנס מיוחד לטובת צאת הספר החדש
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין