שמואל כץ מצייר אמנות

אוצרים: נעמי כץ ואסף גמזו
פתיחה: 17.03.15 | נעילה : 13.06.15

ישנה תהום פעורה, לכאורה, בין 'אמנות גבוהה' ל'אמנות פופולרית'. אמנות גבוהה עוסקת ביצירות העומדות בזכות עצמן, המיועדות מלכתחילה להיות מוצגות בשקט הקדוש של חלל המוזיאון הנקי והלבן. באמנויות הפופולריות, כמו הקריקטורה והאיור, הציורים נוצרים למען מטרה מסוימת, "משרתים" סיפור ומיועדים להדפסה המונית. לעיתים יודפסו בספר, לעיתים יופצו  ליום אחד בלבד ותו לא. כך, ההבדלים במטרת היצירות, דרך הפקתן ואופני ההצגה שלהם גוררים אבחנה תרבותית שנדמית ברורה. תערוכה זו, המוקדשת לשמואל כץ במלאות חמש שנים למותו, מבקשת לערער על תפיסה זו.

כץ מוכר לציבור הרחב בזכות עבודות הקריקטורה והאיור שלו, המתפרשות על פני עשרות שנות קריירה. בשנים אלו פרסם מאות ואלפי ציורים בצורות שונות - מאלבומי קריקטורות, דרך עיצוב כרזות ובימות תיאטרון ועד לאיור נכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית כגון "דירה להשכיר".

בתערוכה זו אנו עדים להתפתחותו של שמואל כץ כאמן, אמן בעל תפיסת עולם רחבה ומכלילה, שלא הבדילה בין אסכולות, דיסציפלינות, תקופות היסטוריות וחשיבות תרבותית בחיפושו אחר מקורות השראה.

הסדרה "שמואל מצייר את" הינה סדרה מוקדמת יחסית, משנת 1956. בסדרה זו "שותל" כץ את עצמו - קיבוצניק ישראלי עם כובע טמבל, בציוריהם של אמנים דגולים. בחיפושו אחר מקורות השראה, ומתוך אהבה לאמנות ולאמנים, מכפיף עצמו כץ לסגנונם של אחרים. היצירות בסדרה אינן סאטירה או פארודיה של האמנים, אלא הכרה בהשפעה שלהם ובחשיבותם, יחד עם הקריצה ההומוריסטית האופיינית לכץ. הסדרה מסתיימת ב"שמואל מצייר את שמואל כץ" - בנשימה אחת הוא שם עצמו ללעג, בעוד הוא מעמיד את עצמו, למעשה, בשורה אחת עם גדולי האמנים והיצירות.

כמה שנים לאחר מכן נוסע כץ לשהות ממושכת בפריז, ממנה הוא חוזר עם הסדרה השנייה המוצגת כאן. למרות ששנים ספורות מפרידות בין שתי הסדרות (סדרת הקולאז'ים נעשתה ב-1962), ניכר ההבדל בין השתיים - בסדרה השנייה כץ אינו שותל עצמו בין יצירות האמנות, הוא אינו שם עצמו בעולם של אמן אחר. להיפך - כץ לוקח מהעולם מסביבו, מיצירות אמנות במרחב הציבורי, מפסלים של אוגוסט רודן ומבנים בעלי חשיבות היסטורית כמו כנסיית נוטר-דאם, גוזר, מדביק ויוצר עולם חדש, הנוצר כולו מנקודת מבטו. בעולם זה, הנבנה בעזרת גזירי תמונות אפורות, קצת דבק ודיו, נדמה שהכול אפשרי - פסלים משחקים, חלקי בניינים מעופפים ושכונות שלמות שטות בנהר הסיין. כץ התבגר כאמן, ובאומץ יוצא החוצה אל העולם עם נקודת מבט ברורה ובוטחת.
שמואל כץ מצייר אמנות
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סיור מודרך בשעה 11:30 ו- 13:30 ובשעה 12:30 פעילות בהנחיית צוות ההדרכה של המוזיאון.
כנס "להבין קומיקס"-סקוט מקלאוד
כנס מיוחד לטובת צאת הספר החדש
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין