קווים אדומים: שעטת הבחירות ושעתה של הקריקטורה

אוצר: אסף גמזו
פתיחה: 17.03.15 | נעילה : 13.06.15

מקדמת דנא היה הקו הפשוט כלי לשינוי פוליטי. בעזרת קצת צבע או דיו, גם נשים וגברים משולי החברה יכולים היו להביע את עמדותיהם בציבור. פעמים רבות עשו זאת על ידי ציור גרוטסקי, מוגזם ומשפיל של חברי האליטות למיניהם. כבר בפומפי של המאה הראשונה לספירה צויר גרפיטי של סנאטורים עם אפים גדולים או מצח גבוה במיוחד, ומעל הציורים שמותיהם, כדי למנוע בלבול.

במאות האחרונות, הגלגול המודרני של אותו גרפיטי הוא הקריקטורה הפוליטית. כמעט מרגע שהומצא העיתון קיימת הקריקטורה בתוכו, בעמוד הראשון וכן כטור בעמודי הדעות. ברגעיה הטובים משתמשת הקריקטורה הפוליטית במעט מילים וכמה קווים כדי להעביר מסר חד, נשכני ומדויק על אירועי השעה.

במרוצת השנים הועם אורה של הקריקטורה: מהדימוי הוויזואלי היחידי כמעט שצרכו מיליוני אנשים יום ביומו, הפכה הקריקטורה לדימוי אחד מבין רבבות אליו נחשף כל אדם מדי יום. ממסר פשוט, חתרני ומיידי, הפכה הקריקטורה לתמונה הדורשת התעכבות ופיענוח, בזמן שהתרבות כולה נעה  הלאה בקצב מסחרר.

החודשים האחרונים מפנים שוב זרקור אל הקריקטורה הפוליטית, מקומה וחשיבותה בחברה הדמוקרטית המודרנית. בשבועות הקודמים לבחירות, בהם נדמה כי מדי בוקר רשימות מתאחדות, מתפצלות, מתנצלות (או לא), בוחרות ונחקרות, הקריקטורה הפוליטית חוזרת לקדמת הבמה, מסכמת ומגיבה על אירועים.

לצד מערכת הבחירות המקומית, הטבח במערכת שארלי הבדו בצרפת מכריח אותנו לחזור ולבחון את הקריקטורה הפוליטית בהקשר רחב הרבה יותר: מקומה בחזית חופש הביטוי. מאז שהושלך הונורה דומייה הצרפתי לכלא על ציור שפרסם ב-1832, היו הקריקטורה ועקרונות חופש הביטוי כרוכים יחדיו. שאלות של טעם, גבולות חברתיים, לאומיים ודתיים נבחנים מדי יום במסגרת הקריקטורה הפוליטית, המתפקדת פעמים רבות כשיניים של "כלב השמירה של הדמוקרטיה".

התערוכה "קווים אדומים" כוללת אוסף של קטעי עיתונים יומיים ושבועיים שפורסמו בארץ מאז פיזור הכנסת בדצמבר ועד לבחירות עצמן. הצופה מוזמן לסקור את שעטת ההיסטוריה הקצרה של החודשים האחרונים מחד, ולבחון את מקומה של הקריקטורה בימינו אנו, ברמה הלאומית והבינלאומית כאחד, מאידך.

המוזיאון מודה לדריל קייגל, על תרומת יצירות מהעולם כולו אשר הגיבו על הטבח במערכת שארלי הבדו.

קוים אדומים
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סיור מודרך בשעה 11:30 ו- 13:30 ובשעה 12:30 פעילות בהנחיית צוות ההדרכה של המוזיאון.
כנס "להבין קומיקס"-סקוט מקלאוד
כנס מיוחד לטובת צאת הספר החדש
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין