תערוכות ניידות וסדנאות קריקטורה וקומיקס לבתי הספר

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס מציג תערוכות ניידות המותאמות לתכנים הנלמדים בכל שכבת גיל במערכת החינוך. הפעילות כוללת הדרכה בתערוכה בהנחיית יוצר מומחה בתחומו וסדנה יצירתית התואמת את נושא התערוכה. ניתן להתאים את הנחיית התערוכה לפעילות "חדר מורים לומד" והשתלמויות מורים. משך הפעילות כ-90 דקות.

 


"סימני דרך - פנים שונות לרחוב"

תערוכה ניידת על סיפורי קומיקס בנושא הרחוב כמייצג את פניה השונות של החברה הישראלית

לקראת שנת הלימודים תשע"ד יצרו והפיקו קרן קרב למעורבות בחינוך והמוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס תערוכה ניידת בנושא "סימני דרך- פנים שונות לרחוב". התערוכה מציגה מקבץ סיפורי קומיקס ואיורים של יוצרים ישראלים מהמובילים בארץ בתחום הקריקטורה, הקומיקס והאיור. נושא הרחוב נוכח במרכזה של התערוכה כמייצג את פניה השונים של החברה הישראלית. התערוכה דנה באספקטים השונים בתהליך קבלת השונה והאחר, ותוך היכרות עם שורשינו המשפחתיים והקהילתיים מאפשרת לתלמידים להיוודע לעובדת היותנו חברה רב תרבותית בה לכל קהילה ופרט זכות לקיום בכבוד.

התערוכה מיועדת לתלמידי בתי הספר היסודיים כיתות ה'-ו'.

הפעילות כוללת הדרכה וסדנת קומיקס בנושא סיפורי הקומיקס השונים. בסדנה ייצרו התלמידים סיפור קומיקס קצר משלהם.


"עפרונות מחודדים"

תערוכת קריקטורות ניידת המהווה דיון מצויר בסוגיות בוערות על סדר היום הישראלי.


המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס יזם ערך והפיק תערוכה חינוכית ניידת של קריקטורות חברתיות ופוליטיות שנוצרו במהלך 65 שנות המדינה ואשר עוסקות בדילמות מרכזיות בחברה הישראלית.

מטרות התערוכה הינן קיום תהליך מעמיק של למידה ודיון אודות הנושאים המרכזיים העומדים על סדר יומה של מדינת ישראל מאז הקמתה, דרך דיאלוג יצירתי ושילוב בין השפה האמנותית (ככלי לניתוח היצירה) לבין השפה האזרחית (ככלי לניתוח הסוגיה/הדילמה החברתית). לצד אלה מהווה התערוכה מסד ייחודי לדיון, למידה, חקר והתנסות מעשית של התלמידים בתחום הקריקטורה כמדיום תקשורתי להעברת מסרים וככלי ביקורתי רב עוצמה בעל שפה חזותית ייחודית.
במהלך ההדרכות ניתן גם לתת דגש על חלקים שונים מתוך נושאי התערוכה, בתאום ועל פי החלטת צוות בית הספר. כמו כן ניתן לשלב את התערוכה במסגרת לימודי אזרחות, היסטוריה או תרבות ישראל לצד תכניות חינוכיות אחרות כמו: פרויקט קבלת תעודת זהות, פרויקט הכנה לצה"ל, מסע ישראלי, יום רבין, יום זכויות האדם, יום השלום הבינלאומי, ט"ו בשבט - יום ההולדת לכנסת, יום העצמאות, ימי זיכרון לאומיים ומועדים הקשורים במנהיגי ישראל ועוד.

התערוכה מיועדת לתלמידי בתי הספר העל-יסודיים כיתות ז'-יב'.

הפעילות כוללת סדנת קריקטורות בה ייצרו התלמידים רעיונות לקריקטורות בסוגיות פוליטיות שונות.

 

"יונת השלום"

תערוכת קריקטורות ניידת אודות היונה שהפכה מציפור יום יום לסמל השלום

"יונה עם עלה של זית
צאי מן התמונה,
השיבי את האמונה
שהשלום יבוא בעקבותייך...
"
(מילים: תלמה אליגון-רוז)


המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס מציג תערוכת קריקטורות ניידת בנושא יונת השלום. התערוכה והתכנית החינוכית הנלווית אליה חושפת את הילדים לחשיבותו הרבה של השלום כתפיסת עולם וכדרך חיים, זאת באמצעות סדרת קריקטורות של יונת השלום שנעשו על ידי הקריקטוריסטים המובילים בישראל לצד קריקטוריסטים בינלאומיים רבים. התערוכה מזמנת למידה, חקר והתנסות מעשית של הילדים בתחום הקריקטורה כמדיום תקשורתי.

התערוכה מיועדת לילדי גן חובה ולתלמידי בתי הספר היסודיים בכיתות א'- ב'.

הפעילות מלווה בהדגמות ובהפעלה יצירתית של הילדים המשתתפים. היוצר מסביר לילדים את שפת אומנות הקריקטורה, כיצד ומדוע משתמשים בה וכן מרחיב ומתאר את השימוש בסמלים ככלי לתקשורת. לאחר ההדרכה מתקיימת סדנת קריקטורות, בה ייצרו הילדים רעיונות לקריקטורות בנושא השלום.


"מנהיגות ומנהיגים"

תערוכת קריקטורות ניידת בנושא "מנהיגות פורצת דרך"

התערוכה מתרכזת בקריקטורות שפורסמו בעיתוני הארץ, "על המשמר", "דבר", "מעריב", ו"ידיעות אחרונות" בין השנים 1947 ל-1983, בתגובה לאירועים מכוננים בהיסטוריה של מדינת ישראל. אירועים שבהם הוכיחו שני ראשי הממשלה דאז - דוד בן גוריון ומנחם בגין - מנהיגות פורצת דרך.
מן התערוכה עולה מבט ייחודי על תולדות המדינה כפי שהן משתקפות בעבודותיהם של קריקטוריסטים ידועים כמו קריאל גרדוש - "דוש", יעקב זאב פרקש - "זאב", אריה נבון, דני לבקוביץ', שמוליק כץ, יוסף בס ואחרים.

התערוכה מיועדת לתלמידי בתי הספר היסודיים כיתות ד'-ו'.

בפעילות מציג היוצר בפני התלמידים מאפיינים שונים של מנהיגות בהשראת הקריקטורות ובאמצעות המחשה ויזואלית של איורים הבוחנים את דמות המנהיג. הפעילות מלווה בחידון איורים סביב הגדרת המושג "מי הוא מנהיג, מי היא מנהיגה?" ויצירת תקשורת מיידית בין המנהיג לקהל.

 

להזמנת התערוכה, תיאום פעילויות נלוות ולפרטים נוספים:
מחלקת מכירות סל תרבות salt@mediatheque.org.il // 03-5021542

חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין