ציפי אגוזי על אביהו אגוזי

אביהו היה אדם סקרן, אוטו-דידקט שהתעניין בתחומים רבים: מוסיקה, צילום, אמנות, היסטוריה של ארץ ישראל, היסטוריה כללית(במיוחד מלחמת העולם השנייה) ועוד. 
הוא אהב הומור וידע לתבל כל מצב בבדיחות, במשחקי מלים, בחמשירים ובחרוזים – אלה שימשו אותו גם בזמנים קשים.
אביהו היה גם אספן. כשהכרתי אותו הוא אסף בעיקר תקליטים וספרים. הוא האזין לכל התקליטים שהיו בבית, קרא כל ספר, ואסף לזיכרונו כל פרט שקרא. קשה לי להיזכר מתי הצטרפו לאוספיו ספרי הקריקטורות והקומיקס. אם אינני טועה, כשהיינו בשליחות בדרום אפריקה, הוא התחיל לשמור את רצועות הקומיקס של Madame and Eve 
שהתפרסמו בעיתון היומי. 
ה"דיבוק" הגדול התחיל בתקופה שהיה מרותק לבית בשל בעיות בריאות. הוא גילה את e-bay, ואני התחלתי ללכת לדואר להביא חבילות... הוא קרא אודות יוצרים, יצר קשר עם אספנים ואתרים בארץ ובעולם, ובמרוצת הזמן ספרי הקומיקס השתלטו על כל פינה פנויה בבית. 
כשנפתח המוזיאון לקריקטורה וקומיקס הוא הצטרף לצוות המתנדבים בארכיון. לא היה מאושר ממנו. העבודה בארכיון אפשרה לו לשלב את בקיאותו הגדולה בהיסטוריה עם אהבתו לקריקטורות. אנשי המוזיאון, ובמיוחד מנהלת הארכיון הילה זהבי, קיבלו אותו בחיבוק גדול,ונתנו לו כר נרחב של אפשרויות ביטוי ששיאן היה שילובו באצירת תערוכות. 
לאחר מותו, כשסידרתי את חדר העבודה ופתחתי ארגזים שהיו בעליית הגג, מצאתי גזרי קריקטורות ועיתונים שהוא שמר עוד מתקופת הצבא. אלו חשפו כי אביהו התעניין בנושא כבר מגיל צעיר. 
לא אחת שוחחנו על האוספים שמגיעים לארכיון. לאביהו היה ברור שבבוא העת, כשנעבור לדירה קטנה או לדיור מוגן, הוא יעביר את האוסף למוזיאון מתוך ידיעה שזו הדרך הטובה ביותר לחלוק את אהבתו לנושא עם כל מי שמתעניין ואוהב את התחום. לצערי הרב,נותרתי אני למלא את משאלתו.

 

ציפי אגוזי, דצמבר 2012

חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין