פרידל שטרן - רצינות הומוריסטית

ערכה וליקטה: מורן קונסטנטין

"אני לא מחפשת משהו מסוים. אני רק סקרנית ויש לי עיניים פקוחות. לכן ההסתכלות מפתיעה אותי כל פעם מחדש. אני רואה הרבה דברים שאחרים לא רואים"

אך פרידל לא הסתפקה רק בהתבוננות, פרידל כתבה ואיירה סדרת כתבות בהן היא מתחפשת – מעלימה את עצמה – ואז מתמקמת בסצנה הרלוונטית ומתעדת את המתרחש. ?בתור ילדה התלבטה בין ציור ובין קריירת משחק בימתית: ?"יש לי נטייה למשחק. בהיותי בצבא הבריטי נהגתי להפתיע את חברותי החיילות בקטעים הומוריסטיים ובגילום דמויות שונות" ?הרעיון להפוך ל"אחר" נבע מהכלל לפיו השתדלה לנהוג "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו" ?"יום אחד הייתי עדה לוויכוח סוער בין כרטיסן לקהל הנוסעים באוטובוס. החלטתי בו במקום להיות בעצמי לכרטיסנית, ולו רק לכמה שעות, כדי לראות את פני הדברים מעברו השני של הזכוכית"
כך בעצם החלה פרידל להתחפש לדמויות שונות ולתעד את אשר למדה וקורותיה בעיתון הן בכתב והן באיור.

"כעיתונאית יכולתי להיות גם שחקנית. קסם לי לשחק עם המציאות, בלי שהסביבה שלי יודעת מי אני. זה מאשר לי לדעת באמת מה קורה שם. זה נותן לך להזדהות עם הדמות ולהביא לקורא מידע הרבה יותר אמין והרבה יותר מעניין".

הכתבות נכתבו בין השנים 1955-1972 במגזין "את". התופעות והבעיות שהועלו בכתבות מאוד ענייניות לזמנן: קשיי התאקלמות ופרנסה של עולים חדשים: עולה ממרוקו, תלמידה באולפן לעברית או מחפשת עבודה בשוק עוזרות הבית. היא התנסתה בשורת מקצועות: מלצרית במזנון הכנסת, כרטיסנית באוטובוס או חדרנית בבית מלון וחוותה סוגים שונים של סיטואציות: זמרת, דיילת באניית נוסעים, מקבצת נדבות, תיירת אמריקאית בישראל, מתנדבת בקיבוץ או זקנה בבית אבות.

כיצד החלפתי מין ויצאתי לחפש חתיכות
"אני חושבת את עצמי מומחית לגברים. כל החיים המבוגרים שלי אני חוקרת נושא מעניין זה. מצד האישה כמובן. עכשיו החלטתי לחקור את הגבר בתור גבר". ?כך פותחת פרידל את הכתבה בה היא מתחפשת לגבר "גבר חתיך" לדבריה. ?חלק מהתחפושת היא משאילה מהתאטרון הלאומי "הבימה" וחלק מהארון הפרטי שלה ?"בבית הוספתי מכנסיים שלי בצבע העניבה עם ריצ' ראץ' לפנים (בימינו הלא אין הבדל רב בצורה החיצונית, רק בתוכן)." ?

"יותר מסובך היה להחביא מה שיש לי בשפע ומה שלגבר אין בכלל" היא מתארת את מידות הגוף הנשיות שלה באיור, את חלק ממידות גופה היא לא מגלה: "לא אגלה". ?פרידל מתארת בדקדוק יקי כיצד התחפשה לגבר: ?"הורדתי לגמרי את מחזיק הדברים, ובזה גרמתי לקצת שינוי במיקום. את השקע תחתם מילאתי במגבת קטנה, מקופלת. כל זה כיסיתי במגבת אחרת, מחוזקת ע"י סקוץ'-טייפ, אשר סובבתי מספר פעמים חזק מסביב. הרגשתי כמו בתוך שריון. בקושי הצלחתי לשבת או לנשום, אבל זה היה חשוב! סמלי הנשיות שלי נעלמו לגמרי, ובטן קטנה (מגבתית) הופיעה כמו אצל גבר בגיל מסוים.." ?

פרידל לא מסתפקת רק בביגוד גברי אלא גם מאמצת זקן וגבות עבות גבריות. אותן מצייר לה שחקן "הבימה" יצחק ברקת . ?"לאט לאט הופיע על פרצופי זקן מעניין מאוד, שפם אשר כיסה את הקמטים האופייניים שלי, וגבות עבות ודינמיות. את הפוני שלי סירקתי הצידה. במכחול הוספתי קצת לבן לשערותיי, כדי להתאים את גוונן לזה של הזקן. משקפיים על האף, ובראי הופיע גבר מעניין, אינטלקטואלי, מיוחד...כמעט התאהבתי בו!" ?

כגבר פרידל הולכת לשתות בפיק אפ בר מקובל ושואלת את המלצר היכן ניתן לתפוס פה "a girl" ?כאשר היא מגיעה לגן הסמוך היא מוצאת, במקום חתיכות, בחור שהיה מעוניין בה דווקא בתור גבר. ?"הסקוצ' טייפ שהחזיק כמו חישוק את נשיותי התחיל לגרד נורא. חברה שלי נבהלה כאשר גבר הופיע בדלת דירתה בשעה כה מאוחרת. היא נבהלה עוד יותר כאשר הגבר דיבר אליה בקול של חברה שלה... ?פרידל מסכמת את החוויה במשפט : עכשיו אני מתפללת כל בוקר: "ברוך שלא עשני גבר".

מתוך אוספה האישי של פרידל שטרן ז"ל שנתרם למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס.
"מידות גופי- לא אגלה!"
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין