יורם שמיר על חיים בלה

יורם א. שמיר

במשך 50 שנה נהג חיים בלה (1924-2001) להתמסר אחר שעות העבודה לתחביב שלו – לאסוף מתוך עיתונים דיוקנאות הומוריסטיים של יוצרים שונים וקריקטורות של דוש.  כהונגרי, היה זה אך טבעי שחיים בלה עקב אחרי עבודותיו של הקריקטוריסט דוש ( קריאל גרדוש) ואסף באדיקות רבה כל קריקטורה שפורסמה בעיתונות הישראלית.

דיוקנאות פוליטיקאים רבים שפורסמו בעיתונים נגזרו והודבקו על גבי קרטון קשיח. כל זאת עפ" שמות האישים. כך אפשר לעשות השוואה מרתקת בין הפרשנות השונה שנתנו יוצרים שונים לאישיותו של מנהיג זה או אחר.

חיים וחווה בלה, ילידי בודפשט, עלו ארצה ב-1948 עם שתי בנותיהם. הם השתתפו בהקמת קיבוץ פרוד בגליל התחתון. ב- 1952 עזבו את הקיבוץ והתיישבו בחיפה. חיים למד הנהלת חשבונות וחווה עבדה לפרנסת המשפחה כרתכית (אישה יחידה) במפעלי וולקן ודשנים. לאחר סיום לימודיו עבד חיים במפעל נחושתן כמנהל חשבונות וחווה עבדה כמרפאה בעיסוק.

יוצרים ואספנים רבים נוהגים לשמור גזרי קריקטורה מן העיתונות. אוספים כאלו מהווים כר נרחב למחקר כאשר מקפידים לציין את שם העיתון ותאריך הפרסום. באמצעות זיהוי זה ניתן להבין את הרקע הפוליטי או החברתי של קריקטורה.

בשנת 2001 נפטר חיים. אשתו חווה (תבדל"א) שמרה לאורך כל השנים על האוסף של בעלה שהיה ארוז בקופסאות קרטון. בשנת 2014 החליטה חווה לתרום את האוסף למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס.

אוסף חיים בלה הוא תוספת חיונית לתשתית המחקרית של המוזיאון ועומדת לרשות חוקרים, אוצרי תערוכות וסטודנטים.

חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין