יורם שמיר על אדר דריאן

בארכיון הדיגיטלי של המוזיאון התקבלו במהלך שנת 2012 אלפי קריקטורות של דריאן, שנסרקו בעשרות פגישות בביתו. אני סרקתי, שאלתי שאלות ורשמתי את הסבריו של דריאן – הרקע הפוליטי או החברתי של כל קריקטורה, המקור למטאפורה או למשחק מילים, תרגום לעברית מרומנית ונסיבות יוצאות דופן להפקת הקריקטורה. הנה הסיפור על הקריקטורה הראשונה שפורסמה בעיתון בהיותו בן 16 וכך דריאן מספר:

"כשהייתי בכיתה לפני האחרונה, ארגנו מסיבה לסוף שנת הלימודים. בא אלינו עיתונאי, כדי לעזור לנו. הוא שאל אם יש מישהו שיודע לצייר. החברה הצביעו עלי. הוא שאל: אתה יודע לצייר תפאורה. אמרתי: לא עשיתי את זה, אבל אני מוכן לנסות.

הוא ביקש שאצייר איזו יד, וציירתי. והחברים שלי אמרו לו: הוא יודע לצייר את הפרצופים של המורים. הוא אמר לי: אני עובד בעיתון סאטירי, שיש בו הרבה קריקטורות. אתה רוצה להשתתף? אמרתי: אם יקבלו אותי, למה לא? תכין איזו קריקטורה –הוא אמר- ונביא אותה למערכת, ונראה מה יצא מזה.

ציירתי ציור כזה קטן והלכתי למחרת למערכת. ראיתי שם אנשים ידועים מאוד – ציירים, קריקטוריסטים ואחרים. גם התרגשתי וגם התביישתי. העורך ראה את הציור ואמר: זה די בסדר, אבל יש כמה תיקונים קטנים. עשיתי מה שביקש ולמחרת הופיע הציור בעיתון – קטן כמו בול. בערב חזרתי הביתה ושמתי לב שחתיכת עיתון נדבקה לנעל הימנית שלי. הסרתי אותה וראיתי שזה דף מהעיתון הסטירי עם הקריקטורה שלי. כך התחלתי ברגל ימין."

דריאן יצר קריקטורות עבור עיתונים בארץ - "דבר", "מעריב", "העולם הזה", "ויאצה נוסטרה" – ועבור עיתונים ברומניה ובארצות אחרות. הוא צייר במיוחד קריקטורות לתערוכות יחיד שלו ולתערוכות קבוצתיות, ובמיוחד לספרים, לתוכניות טלוויזיה ולערבי ראיונות.

דריאן שימש עורך גראפי של מספר עיתונים: URZICA"" ברומניה, "עתמול" ו"מעריב לנוער" בישראל. בכל עיתון שערך צייר קריקטורות, אייר מאמרים, עיצב כותרות ושערים. את גיליונות "עתמול" תרם למוזיאון מו"ל העיתון יוסף אלקוני חודשים אחדים לפני מותו. הוא גם תרם ספרים שהוציא לאור ושאת שעריהם עיצב דריאן. סריקות של שערי ספרים קיבלתי גם מהוצאת "הספר" בבוקרשט ומדריאן עצמו.

מספריתו הפרטית, תרם דריאן לארכיון המוזיאון עשרות ספרי קריקטורות וקטלוגים של תערוכות בינלאומיות.

איסוף העבודות של דריאן לא נגמר. את הכרכים של "מעריב לנוער", שמכילים 22 שנים של עריכה גראפית וקרוב ל-7000 ציורים, מסר דריאן לחברים ולאספנים. הוא לא שמר גם העתקים של הקריקטורות שצייר עבור סוכנות ספרותית בינלאומית A.L.I., בבלגיה. מדי חודש, במשך 11 שנים, שלח לסוכנות 30 קריקטורות בלתי פוליטיות וזו הפיצה אותן לעיתונים ברחבי העולם. דריאן גם לא שמר את סדרות הקומיקס שיצר עם פנחס שדה עבור "הארץ שלנו", צילמתי דוגמאות מכל סדרה מתוך כרכי השבועון בבית אריאלה.

בבניית האוסף שלו בארכיון המוזיאון, היה דריאן שותף פעיל, אך סקפטי. "מי יתעניין בעבודות לפני 40 שנה?" התשובה הסטנדרטית שלי "מתעניינים גם בעבודות לפני 400 שנה" הצליחה לפייס את דעתו לשבוע-שבועיים. לאחר חודשים רבים, הוא נעתר להצעתי לבקר במוזיאון ובארכיון. מאז אדר דריאן, חתן פרס עיפרון הזהב 2012, הוא שותף פעיל וגם נלהב.

 

* יורם א. שמיר אצר את התערוכה של דריאן שנערכה לכבוד זכייתו בפרס "עיפרון הזהב"

חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין