שלוש שנים לארכיון המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

מאת: הילה זהבי ואביהו אגוזי

ארכיון המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס הוא המוסד היחיד בארץ ומהבודדים בעולם המופקד על איסופם ושימורם של כל החומרים הקשורים לקריקטורות ולקומיקס מישראל ומחו"ל.

המוזיאון פתח את שעריו לקהל בסוף חודש דצמבר 2007 ובמקביל נפתח הארכיון שנועד לקלוט ולשמר עבודות וחומרים אחרים הרלוונטיים לייעודו של המוזיאון. כיום בין נכסיו עבודות מקוריות, קריקטורות וקומיקס מן העיתונות, ומן המדיה הדיגיטלית. ספרית המוזיאון הולכת ומתרחבת וניתן למצוא בה ספרים חוברות, קטלוגים מתערוכות במוזיאון ועבודות אקדמאיות. הספריה כוללת בין השאר התרומות שמגיעות מאנשים פרטיים  וגם את ספריתו הפרטית של זאב.

הארכיון זכה לקבל מספר תרומות של אוספים אישיים של זאב (יעקב פרקש) משנות עבודתו בעיתונים 'הארץ' ו'מעריב', שמואל (שמוליק) כץ ודני לבקוביץ – תרומת משפחותיהם. ולקראת סיום שנת 2010 התקבל בחודש דצמבר עיזבונה של פרידל  שטרן. האוסף כולל בין השאר קריקטורות לעיתונים וכאלה שנעשו עבור כתבות בעיתונות, רישומי מסעות, איורים לספרים וכרזות.

אוספים חשובים אחרים בארכיון הם אלה שהגיעו מאספנים, האוסף הראשון, הוא אוסף קריקטורות  מהעיתונות הישראלית בשנים 1996-1958 שאסף יעקב הורוביץ, חבר קיבוץ בית השיטה. אוסף זה מהווה היסטוריה כרונולוגית של הקורות בארץ בשנים אלו בראי הקריקטורה. האוסף השני, התקבל  מנח גרוס שעיקר אוסופו היה בתחום הקומיקס והקריקטורה מארה"ב, בעיתונים ובספרים מסוף המאה ה-19 ואילך.

לאוספים אלה נוספים פריטים המתקבלים מאנשים שיוצרים עמנו קשר על מנת להעביר אלינו למשמורת חומרים הנמצאים בידם. ספרים  ועבודות , גזרי עיתונות, בובות, כרזות וכו' המהווים חלק  חשוב באוספי הארכיון.
את האוספים השונים ניתן לראות כחלקים מתמונת תצרף שלמה, המתארת היסטוריה מאוירת של ישראל החל מימי המנדט הבריטי ועד היום. אוספים אלו מהווים מקור חשוב לסוגה אמנותית זו  לכל המתעניינים בו בישראל ובעולם ועל כך אנחנו גאים.


אוספים אישיים

אוסף אישי זאב (יעקב –פרקש) | תרומת דורית ונעמי, בנותיו
אוסף זאב כולל את יצירתו רבת ההיקף של זאב לאורך שישים שנות פעילותו בתחום הקריקטורה. בין העבודות הרבות ניתן למצוא את  הקריקטורות השבועיות שפורסמו במדור 'על כל פנים', קריקטורות יומיות שפורסמו בעיתונים 'הארץ' ו'מעריב' וכמו כן את הקריקטורות מהמדור 'בעיטה חופשית'. זאב דאג לשמור את הקריקטורות היומיות כפי שפורסמו בעיתונים באלבומים עפ"י סדר  כרונולוגי. חלק נוסף מהאוסף כולל את קריקטורות של דמויות ידועות  מהפוליטיקה , התרבות והספורט.

אוסף אישי פרידל שטרן –  מעזבונה
בדצמבר השנה  זכינו לקבל  את עיזבונה של פרידל שטרן שהייתה לחלוצה הראשונה בין חלוצי קריקטורה בארץ ובין הנשים הבודדות שעסקו בתחום. עבודותיה מתארות את חיי היום יום, השגרה, החברה ואת היחסיים הבינאישיים.
עבודותיה של פרידל פורסמו בעיתונות, בספרים ובכרזות. חלק נכבד מעבודותיה של פרידל עסק באהבתה לצה"ל , בחיילים  ובחיילות וזכה לפרסום  בשבועון  'במחנה'.

אוסף אישי שמואל כץ | תרומת המשפחה
לקראת התערוכה 'שמואל כץ קריקטוריסט וקיבוצניק' שהוצגה במוזיאון השנה כמחווה למאה שנה לקיבוץ העבירו שמוליק ז"ל ונעמי רעייתו לארכיון קריקטורות רבות בנושא הקיבוץ.
משפחת כץ ממקימי קיבוץ געתון ב-1948, היו שותפים לחבלי הלידה, הצמיחה ושעותיו היפות והמשיכו גם להתגורר בו לאחר ההפרטה. שמוליק כאב את השינויים והם משתקפים בקריקטורות שפרסם בעלון הפנימי של הקיבוץ ובשבועוני הקיבוצים 'הדף הירוק' ו'ידיעות הקיבוץ'.

שמוליק נפטר בחודש מרץ השנה (2010), ונעמי ובנותיה לתרום  למוזיאון את עבודותיו של שמואל בתחום הקריקטורה.

אוסף אישי פֶרי רוזנפלד | תרומת מיה רוזנפלד, בתו
פרי היה ממייסדי שבועון צה"ל 'במחנה' והיה העורך הגראפי עד 1968. הנושאים האהובים בקריקטורות עסקו בהוויה הצה"לית ואורח חיי החיילים. לאחר שפרש מ'במחנה', תיעד את משחק השבוע ב'ידיעות אחרונות', היה קריקטוריסט פוליטי בעיתון 'דבר', בשבועון 'העולם הזה', וחבר מערכת שבועון 'לאשה' שבו פרסם קריקטורות פוליטיות.
פרי, אייר כרזות לבחירות לאורך שנים רבות ופרסם סדרת כרזות עבור חברת 'אל על'. שזכתה להדים ותשבחות רבות.

בתו מיה רוזנפלד תרמה את עבודותיו שהתפרסמו בעיתונות היומית והצטרפה לצוות הארכיון כמתנדבת בפעולות הסריקה. האוסף מכיל עבודות מקור וסריקות דיגיטליות.

אוסף אישי  דני לוסיאן לבקוביץ | תרומת שרה לבקוביץ, אלמנתו
דני לבקוביץ צייר קריקטורות החל לצייר קריקטורות במחנה המעפילים בקפריסין, לאחר שעלה ארצה המשיך  לצייר קריקטורות מהווי קיבוצו 'כרמיה'. לאחר שעזב את הקיבוץ ועבר לתל אביב, החל פרסם קריקטורות פוליטיות בעיתון היומי של המפלגה הקומוניסטית הישראלית 'קול העם' ואייר סיפורים בשבועון 'קול העם לילדים' ולמודעות המפלגה. בשנת 1973 החל לעבוד כגרפיקאי וכאנימטור בטלוויזיה הלימודית. הוא עיצב ויצר את הדמות של 'אלפי' לסדרה 'בלי סודות'.

האוסף כולל קריקטורות שהופיעו  ב'קול העם' ואיורים לסיפורי נוער בשבועון 'קול העם לילדים', כרזות ודפי תעמולה לבחירות מטעם מק"י. 

אוסף קריקטורות מהעיתונות מאת  אריה נבון
| תרומת המשפחה
נבון היה הקריקטוריסט הקבוע של 'דבר' למעלה משלושים שנה . כמו כן צייר קריקטורות בעיתונים 'אשמורת', 'דבר
 השבוע', "דואר היום" דואר היום', '9 בערב' ועוד, אחדות מהקריקטורות שלו בימי שלטון המנדט הבריטי נפסלו על ידי הצנזורה,  ואחת אף הובילה לסגירה זמנית של העיתון 'דבר'.

חיבר וצייר סדרות "קומיקס" קומיקס 'אורי מורי' שהופיעו בשבועון 'דבר לילדים' בין השנים 1957-1934. אייר ספרים רבים, ועיצב תפאורות להצגות ב "התיאטרון הקאמרי" תיאטרונים הקאמרי, "הבימה" הבימה וחיפה. אוסף גזרי עיתונות של קריקטורות מאת אריה נבון שפורסמו בעיתון 'דבר' ונשמרו על ידו  עפ"י סדר  הופעתן   בין השנים  1964-1933.

אוספי אספנים

יעקב הורביץ - אוסף קריקטורות מן העיתונות היומית 1995-1958, תרומת האספן
מדי יום נהג לעבור יעקב הורביץ על העיתונים שהגיעו לקיבוצו 'בית השיטה' ועל אלו שמשפחתו  שלחה לו  לקיבוץ ולגזור את הקריקטורות שפורסמו. כל קריקטורה נשמרה בתוך קלסר עפ"י השנה, החודש והיום בו פורסמה ולכל קריקטורה היה מצרף כתבה או ידיעה המתארת במילים את אשר הקריקטורה תיארה וכך נוצר אוסף קריקטורות של קטעי עיתונות המהווה היסטוריה של יותר משלושים שנה בהווי החיים הישראלי.

נח גרוס - אספן  ספרי קומיקס אמריקאי,תרומת האספן
נח גרוס התחיל את התעניינותו בספרי קומיקס עוד כילד קטן אסף במשך שנים רבות קומיקס אמריקאי שיצא לאור בספרים, חוברות, עיתונים הומוריסטים ומעל דפי עיתוני יום ראשון, בולי דואר וגלויות. אוסף גרוס העשיר את ספרית הארכיון גם בספרי קריקטורה מארה"ב ,בריטניה ומישראל.

אוספי הארכיון - קריקטורות עכשוויות

בשנים האחרונות רבים מהקריקטוריסטים מציירים בתוכנות מחשב. קריקטורות המקור הוחלפו בקבצים דיגיטליים שנשלחים להוצאות העיתונים ולספרים. רבים מהם  מעבירים לארכיון את עבודותיהם ובכך זוכים לגיבוי נוסף לעבודתם ולחשיפת החומרים לקהל החוקרים והאוצרים המגיעים לארכיון על מנת ללמוד על התחומי הקריקטורה והקומיקס.  מטרת הארכיון היא לא רק לשמר את העבר אלא גם לתעד את הפעילות היצירתית  בתחום הקריקטורה והקומיקס בהווה ולכן אנו קוראים לקהל היוצרים להמשיך ולהעביר חומרים לארכיון ומפנים קריאה ליוצרים החדשים להצטרף למאגר הדיגיטלי שנוצר בארכיון.
המעוניינים מתבקשים ליצור קשר במייל   archive@cartoon.org.ilזאב - יעקב פרקש | אוסף אישי
עזר ויצמן
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין