מן הארכיון - 125 שנה להולדתו של דוד בן גוריון

מאת: יפעת פליישר והילה זהבי

לציון 125 שנה להולדתו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון (16 באוקטובר 1886), בחרנו לחשוף מזווית נוספת את דמות המנהיג כפי שנתפשה על ידי הקריקטוריסט דני לוסיאן לבקוביץ, קריקטוריסט עיתון המפלגה הקומוניסטית "קול העם".

מתוך אוסף דני לבקוביץ 
מתוך אוסף לבקוביץ - תרומת שרה לבקוביץ-בדרשי

לבקוביץ, יליד צרפת (1927) וניצול שואה, שייך לגל השני של הקריקטוריסטים היוצרים, שהתפתח בארץ לאחר הקמת מדינת ישראל.  בשנים 1954 ועד 1961, צייר דן את הקריקטורה השבועית בעיתון המפלגה הקומוניסטית "קול העם". סממני הממלכתיות החדשה במדינה הצעירה יחד עם מנהיגה בעל האישיות הדומיננטית  והציורית דוד בן גוריון, סיפקו נושאים רבים לקריקטורה הפוליטית שלו. בעבודות של דן ובתיאוריו את בן גוריון ניתן להבחין בקו הפוליטי המוקפד של "קול העם" ובעקרונות החופש, שיויון ואחווה בהם האמין. יחד עם זאת הן שזורות בקלילות, שמחת חיים והומור רב, שאפיינו את אישיותו של מי שהיה במהותו סוציאליסט והומניסט צרפתי. כניצול שואה נאחז דן במדינת ישראל בציפורניו מתוך אמונה ברורה שמדינת ישראל הדמוקרטית והסוציאליסטית היא הבית הלאומי ליהודים.
בעבודתו כקריקטוריסט לא היסס להשחיז את העט נוכח מדיניותו של ראש הממשלה הראשון-דוד בן גוריון- בנושאים שונים: מלחמות ופעולות תגמול, יוקר מחיה, פלגנות פוליטית ומפלגתית, עסקות הנשק והשילומים מגרמניה ועוד.

מהאופן בו צייר דן את בן גוריון, אנו עדים לסממנים אישיים המתקשרים לדמות, כרעמת שערו הלבן ההופכת לסמל וכן לתפישה הומוריסטית הנלווית למנהג העמידה שלו על הראש. בחלק מהקריקטורות השיער המאפיין, מתבדר ומצחיק את הצופה, ובחלקן נראית דמות כמעט קרחת עם אניצי שיער חדים המבטאים את הדומיננטיות וההחלטיות. יש בהן הבלטה של קומתו הנמוכה, מרביתן בפרופיל תוך שימוש בישיבה או עמידה כפופה, שימוש מוגזם באף עקום ובולבוסי ולעיתים תוך הקטנתו למראה מגוחך. סנטרו המחודד-סנטר המביע החלטיות, מבליט אף הוא את הביקורת על אופן הפעולה של בן גוריון. בנוסף נעשה שימוש בדימויים שונים, חיוביים ושליליים כאחד ובהם המנצח על התזמורת הריקה, המכה בתוף, בובת מריונטה על חוט, גנרל במדי צבא, רב חובל של אונייה, הטבח ועוד. למרות חלוף שנים רבות, מרבית הקריקטורות של לבקוביץ לא איבדו מהאקטואליה שלהן ומעניין לראות זאת על רקע האירועים והמנהיגים של ימינו.

נושאים כיוקר המחייה, צדק חברתי, הגדרת מיהו יהודי, השלום המיוחל וסדרי העדיפות של הממשלות לדורותיהן מוכיחות כי לקריקטורות יש היגד נצחי שמצחיק ומעורר מחשבה ובקורת כאחד.

* יפעת פליישר בעלת תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל, תואר שני בתקשורת ובוגרת לימודי תעודה במוזיאולוגיה, החוג למוזיאולוגיה, אוניברסיטת תל-אביב.

דני לוסיאן לבקוביץ
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד', ו' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שישי ושבת בבוקר במוזיאון
סיור מודרך בשעה 11:30 ו- 13:30 ובשעה 12:00 פעילות קצרה בליווי צוות ההדרכה של המוזיאון.
פסח מלא באירועים
לאורך חג הפסח יתקיימו סדנאות יוצרים, מחנה קומיקס וכניסה חופשית בחול המועד
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין