מן הארכיון - 8 שנים למות הקריקטוריסט זאב יעקב פרקש

הילה זהבי ואביהו אגוזי

"ארכיון המוזיאון זכה לקבל את אחד האוספים המשמעותיים ביותר בהיסטוריה של הקריקטורה בארץ, אוסף עבודותיו של הקריקטוריסט יעקב פרקש - 'זאב'. האוסף נתרם למוזיאון ע"י בנותיו – דורית ונעמי וכולל בין השאר את עבודותיו שהתפרסמו בעיתון 'הארץ' במדורים: קריקטורה יומית, 'בעיטה חופשית' ו'על כל פנים' במוסף סוף השבוע, קריקטורות האישים שאייר לאורך השנים, איורים לכתבות ומאמרים וגזרי עבודותיו שהתפרסמו בעיתונות."
 
טקסט מתוך קטלוג התערוכה: 'זאב/ במובן הקלאסי/ בין אמנות קלאסית לבין קריקטורה פוליטית שהוצגה במוזיאון לקריקטורה  באפריל 2009.

ניסים (נוסקו) חזקיהו / אוצר התערוכה
זאב במובן האישי / קורות חיינו

"אני זוכר עדיין את הרגע הזה: מבטי קלט מעטפה לבנה מבצבצת מתוך תיבת הדואר. שלפתי אותה בזריזות תוך החסרת פעימה וקראתי כלא מאמין. על המעטפה היה כתוב בכתב יד אישי ומסוגנן: ”לכבוד, ניסים חזקיהו, רח’ זמנהוף 13, חולון. מאת 'זאב' (יעקב פרקש)”. הדבקתי בול, החלקתי לתיבת הדואר האדומה והתפללתי לטוב. כעבור יומיים נחתה התשובה בתיבת הדואר שלי, באותה מעטפה מלבנית בהירה. הלם מוחלט.  קיבלתי תשובה אישית מ'זאב' הגדול. הוא שמח לפנייתי והזמין אותי לקפה תמר התל אביבי. שעה לפני הזמן התייצבתי נרגש בפתח המקום, שנקין פינת אחד העם, מנסה לנחש כיצד הוא נראה.

ואז, מתוך בית הקפה, יצא אלי במהירות אדם נמוך קומה, חמוש בעיניים תכולות, אוזניים גדולות, חיוך אבהי ומבטא הונגרי ופנה אלי: ”שלום לך! אתה ניסים? נעים מאוד, אני זאייב”. הגשמתי חלום. זו הייתה, מסתבר, פגישה מכוננת, תחילתה של ידידות מופלאה. פגשתי אדם סימפטי, סבלני וחף מגינוני פוזה. הראיתי לו את ה'שירבוטים' שלי באותם ימים, שלא היו אלא חיקויי בוסר לציורים שלו וגמעתי בצמא כל מילה שאמר לי.


הקשר בינינו נמשך מאז 27 שנים ברציפות, עד מותו בשנת 2002. תערוכה זו, שהיא אפס קצהו של החומר העצום שהותיר אחריו, היא תוצר של עבודת אוצרות בלתי רגילה, מסע לתקופה קסומה, המקפל פיסת חיים, פיסת חיים שכולה מצוירת. קראו לו בכלל 'ינצי' כשנולד ב–1923 בבודפשט, בירת הונגריה. הוא שרד מחנה עבודה בימי הנאצים והעפיל לישראל בשנת 1946. הבריטים, ששלטו כאן אז, לא התלהבו מהציונות שלו וגירשו אותו אחר כבוד לקפריסין. כבר שם, במחנה המעצר הקפריסאי, הוא החל לצייר כל מה שזז. ב–1947 הגיע סוף סוף ארצה ותוך זמן לא רב כבר גויס כחייל למלחמת השחרור. לאחר שחרורו החל לעבוד לפרנסתו בייצור רעפים בפרדס חנה, אלא שאז פנה אליו ידידו, תומי, שעמד להוציא לאור שבועון סאטירי אקטואלי בשם 'הדחליל', והציע לזאב להיות קריקטוריסט של העיתון.

ציוריו החלו להתפרסם בעיתון המנוקד 'אמר' ומעט אחריו תיווך עמיתו ל’מאפיה ההונגרית’, אפרים קישון, בין זאב ל'מעריב'. קישון היה זה שהמליץ לו לוותר על ה'יעקב פרקש' לטובת השם 'זאב'. פרקש זה זאב בהונגרית - כאן הרי כולם מציירים בעברית. בהמשך צייר במוסף 'אויקילט' ו'דבר השבוע' ואז, ב–1962, הגיעה ההצעה הקוסמת מעורך 'הארץ', גרשום שוקן: לפרסם קריקטורה פוליטית יומית בעיתונו. כעבור שנה, עם השקתו של המוסף השבועי של 'הארץ' נולד המדור המיתולוגי 'על כל פנים' - עמוד קריקטורות שלם שהתייחס לאירועים החדשותיים בארץ ובעולם.
את המדור 'על כל פנים' צייר זאב במשך 27 שנים רצופות. כחובב ספורט מושבע צייר זאב את 'בעיטה חופשית', מדור קריקטורת הספורט השבועית, וליווה את כל הצגות התיאטרון הקאמרי עם בלוק הציור שלו. רבים זוכרים אותו יושב בשורה הראשונה, מצייר בתשוקה עצומה מידי ערב.

זאב אייר מיליוני אילוסטרציות ב'מעריב' ועשרות ספרים, ופרסם תדיר במגזינים בינ”ל כמו ’טיים’, ’ניוזוויק’, ’ניו יורק טיימס’, ’לה מונד’, ’דר שפיגל’. זאב הציג בעשרות תערוכות יחיד בארץ ובעולם וזכה בפרסים רבים. גולת הכותרת, עבורו, הייתה זכייתו ב'פרס ישראל' בשנת 1993. בפעם הראשונה זכה קריקטוריסט עברי בכבוד זה.

תערוכה זו, במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון, היא מחווה אישית למנטור נדיר, יוצר ענק וכשרון מופלא".

זאב יעקב פרקש
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סיורים מודרכים בשעה 11:30 ו- 13:30
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין