זאב חותם זאב – היום לפני 19 שנה נפטר הקריקטוריסט זאב 15/10/2002

ערכו: יורם א. שמיר והילה זהבי

״האוטופורטרטים המיניאטוריים של זאב, שהיו משובצים מידי שבוע בעמודי ״על כל פנים״ המופלאים במוסף הארץ - היו חלק בלתי נפרד מהקסם הזאבי. שיעור למופת בענווה וקריצה לסוגיית הפרופורציה. פרצוף הקומפקטי והמוארך בעל האזניים הענקיות, העיניים הגדולות ותשע השערות בשולי הקרחת חמוש במכחול וקסת דיו - שיקפו תמיד את  ״האיש הקטן״ בגובה העיניים ש״נקלע״ תמיד לסיטואציה קריקטורית רחבה ומרכזית לצד גדולי הארץ והעולם. התוספת הממזרית/אישית הייתה הדבר הראשון שחיפשתי מידי שבוע במדור המבריק. האייקון הקטנטן של זאב הפך עם השנים לסימן ההיכר של היוצר הענק. 19 שנה למותו. געגוע גדול מאוד לכל הדיוקנאות הקטנים״.

 מאת ניסים חזקיהו (נוסקו).

זאב (יעקב פרקש) נולד ב 1923 בהונגריה, עלה ארצה ב 1947 והחל לצייר קריקטורות בעיתונות הישראלי ב 1952, באמר ולאחר מכן במעריב. 1955-1958 שימש כעורך הגרפי של 'דבר השבוע' ולאחר מכן החל לפרסם באותו עיתון קריקטורה פוליטית. ב 1962 עבר לעיתון 'הארץ' בו פירסם קריקטורות פוליטיות מדי יום ביומו.  משנת 1963, עם הופעת מוסף 'הארץ' פירסם זאב קריקטורה שבועית במדור בשם 'על כל פנים'  המופיע על פני עמוד שלם. קריקטורות פוליטיות, פרי מכחולו, זכו לעיתים קרובות להתפרסם גם בעיתונות העולם , כולל 'טיים', 'ניו-יורק טיימס' 'וולטווכה', ו 'לה מונד' ועוד. זאב המשיך לעבוד ב'הארץ' עוד כארבעים שנה, עד סוף שנת 2001, סמוך למותו.

זאב אימץ לעצמו דיוקן עצמי קבוע שמייצג את פניו וצירף אותו לחתימה על המדור השבועי "על כל פנים" בעיתון הארץ. הוא תמיד מחזיק מכחול. את הדיוקן העצמי התאים ברוב המקרים לנושא העיקרי של המדור. בראיון שנתן לנתן ינאי בעיתון "במחנה" ב-1969, ריכז זאב כמה מהדיוקנים.                

כדי להתאים את הדיוקן לנושא השבועי הוסיף זאב בדרך כלל פריטי לבוש ואביזרים: רטיה למשה דיין ואת לחפירות הארכאולוגיות (הבלתי חוקיות), צילינדר לשרי חוץ ושגרירים, גלימה- לשופטים,

מדי פעם שינה זאב לחלוטין את פניו בדיוקן העצמי. כך, כאשר הציג עצמו כדה גול שתל אף ענק ושפם קטנטן. דיוקנו כ-מאו צה דונג חייב עיניים מלוכסנות. לקראת זאב כחיים טופול ב"כנר על הגג" הצמיח לעצמו זקן עבות. ודיוקנו העצמי כזאב יערות  – אוזניים ארוכות ושיניים חדות.

ומה מביעות פניו של זאב בציור מינימליסטי של קוים ספורים? מגוון של רגשות לפי הנושא: חיוך קל, תימהון, אכזבה, עצב, אדישות.

פרט מתוך מדור "על כל פנים" - סיני דרמה
10.02.1967
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין