אגרות חגי תשרי של חלוצי הקריקטורה הישראלית

כתיבה: יואב אונגר, מנהלת האוספים: הילה זהבי

המנהג לשלוח בחגי תשרי איגרות עם איחולים לשנה החדשה נולד בימי הביניים. עם המצאת גלויות הדואר הוא הפך נפוץ, ואפילו בעידן הווטסאפ עוד אפשר למצוא איורים מלאי איחולים לשנה החדשה. כשבוחנים את האיגרות שאיירו האומנים הישראלים לאורך השנים, אפשר למצוא השתקפות של ענייני השעה או הלך הרוח הציבורי שנשב באותם ימים.


בקריקטורה שאייר יוסף רוס בשנת 1956, לכבוד ראש השנה תשי"ז, מוצגים ראש ממשלת ישראל, דוד בן גוריון, וראש ממשלת בריטניה, אנתוני איידן, משייטים יחד בתעלת סואץ.

"שנת התגשמות כל התקוות" הוסיף מתחת לאיור, כמה חודשים לפני פרוץ "מבצע מוסקטר" בו ניסו בריטניה וצרפת לכבוש את תעלת סואץ מהמצרים.

עשור אחר כך צייר שלמה זבדי את ראש הממשלה, לוי אשכול, ונשיא מצרים, נאצר, מושיטים יד, בברכת שנה טובה לתשכ"ז.

"קרב את הציור לעיניך ושני האנשים ילחצו ידיים. אין זו עדיין אלא טעות אופטית - אבל בינתיים..." הוא מסביר בהומור את כוונתו באיור האינטראקטיבי, בו מייחל לשנה של שלום. בהמשך שנה זו תפרוץ מלחמת ששת הימים, ולחיצת היד של ראש ממשלת ישראל ונשיא מצרים תאלץ לחכות לעשור הבא. 

לא כולם היו כל כך אופטימיים בברכות שלהם. הקריקטוריסט זאב פתח את שנת תשנ"א בקריקטורה על "שנת האפאצ'י". בעיצומה של מלחמת המפרץ, נודע על מכירת מסוקי אפאצ'י מארה"ב לישראל. המשבר הכלכלי בארץ  החריף ושר האוצר החדש יצחק מודעי הבטיח תכנית להבראת המשק, שכוללת צמצומים שיכאיבו לאוכלוסייה כולה. זאב מתאר מסוק בדמותו של מודעי, משגר טילים אל עבר ענף התיירות, הבילויים או החברות הישראליות - כשנשר האבטלה ממתין לאכול את הנבלות שלהם.

במקום לאחל למכריה ועמיתיה שנה טובה, האמנית פרידל שטרן בחרה לצייר דווקא את מה שהיא מאחלת לעצמה לשנה החדשה. באיור משנות החמישים היא מציגה את המאיירים הבולטים בישראל, ביניהם נבון, זאב ודוש, עם ידיים שבורות - מותירים את פרידל היחידה שיכולה להתפרנס בתחום התחרותי והקטן של איור קריקטורות.

וגם היום, ענייני השעה ממשיכים לככב באיגרות השנה החדשה של המאיירים הישראלים. כך הקריקטוריסט יעקב שילה מקווה ששנת תשפ"ב, שמהחלה החודש, תהיה חיסון של אהבה לחברה הישראלית, מלאת השסעים והמחלוקות.

שנה טובה!
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
סיור פרטי לקבוצות במוזיאון
תמיד רצית סיור פרטי במוזיאון?
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין