איזהו גיבור - תערוכת קריקטורות בבית אבי חי

אוצר: אסף גמזו
פתיחה: 27.11.14 נעילה: 25.1.15

התערוכה, פרי שיתוף פעולה בין בית אבי חי בירושלים למוזיאון הקומיקס, מתמקדת בגיבורי התרבות של הישוב היהודי בישראל, מתחילת המאה ה-20 ועד לשנות ה-70 לערך. התמקדות זו נעשית בצורת קריקטורות. הקריקטורה, מעבר ליופי שבקו החופשי של עיפרון ועט על נייר, מאפשרת לנו גם לבחון את החברה המייצרת אותה.

קריקטוריסט מצייר לרוב דיוקן של אדם ידוע, וכך, בסקירה על פני כמה שנים, ניתן לראות מי נחשבו על ידי האומנים כ'ברי ציור'. מי היו הדמויות החשובות, מי נחשבו לגיבורי התרבות של החברה הישראלית?

התערוכה מתחילה עם אליעזר בן יהודה, מחיה השפה העברית. התרבות הישראלית כפי שהיא מוכרת לנו כיום מבוססת כולה על פועלו של ד" בן יהודה, ומכאן מקומו כראשון בתערוכה.

לאחר מכן מחולקת התערוכה לשלוש קטגוריות – "על הדף", "על הבמה" ו"על המסך". "על הדף" מאגדת בתוכה אנשי ספר, אקדמיה ושירה. "על הבמה" – מוסיקאים, שחקני תיאטרון ומחזאים. "על המסך" האחרונה – אנשי קולנוע וטלוויזיה.

חלוקה זו אינה רק נושאית, אלא גם כרונולוגית –בתחילת המאה גיבורי תרבות רבים צמחו מתוך המילה הכתובה – אקדמאים כגרשום שלום, משוררים כטשרניחובסקי וכו' קיבלו הכרה שאינה ניתנת היום לאנשים מתחומים אלו. ברבות השנים יותר ויותר תשומת לב ניתנת לאנשי מופע – מוזיקאים ושחקנים כאריק איינשטיין ואורי זוהר. לבסוף, אנו עדים לעלייתם של הקולנוע והטלוויזיה כמדיום התרבותי העיקרי.

תערוכה זו, אם כך, מבקשת לבחון לא רק את האישים שנחשבו לגיבורי תרבות, אלא גם את החברה שהמליכה אותם לכאלה, ואת אופקיה –אין מזרחים רבים, או נשים. תחום התרבות נשלט, רובו ככולו, על ידי גברים יהודים יוצאי מזרח אירופה (וכך גם תחום הקריקטורה עצמו). וכך אנו נדרשים לשאלות - את מי אנחנו מחשיבים לגיבור תרבות, ואת מי לא? מה על אדם או אישה לעשות כדי ליצור תרבות, ושיצירתו תתקבל?

דף התערוכה בבית אבי חי

"קריקטורה ביישוב העברי" - טקסט על התערוכה באתר בית אבי חי

צילום אירוע הפתיחה: דב דקייזר

איזהו גיבור
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סיורים מודרכים בשעה 11:30 ו- 13:30
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין