שובו של האורגינל - מציירים על קירות המוזיאון

אוצרת: דורית מיה גור| פתיחה: 08.07.14 | נעילה: 18.10.14

 


לצייר על הקיר  דורית מיה גור

לאורך ההיסטוריה האנושית מצאו אמנים, יוצרים ויוצרות את הקיר כמקום הטבעי, הראשוני והנכון ביותר לביטוי אישי, ראשוני וישיר. מציורי המערות ועד לציורי הקיר המורכבים המעטרים ארמונות וכנסיות, מציורי צייד מפורטים ועד פורטרטים מלכותיים מעל גבי הקירות, נחשף עולם של דימויים ומסרים לעיני המתבונן.
היום, כשאנו מביטים אל מסכי הטלפונים הניידים, הטבלטים ומסכי המחשב, נדמה שאיבד, המקור, האורגינאל, את מקומו בתוך בליל של מידע ויזואלי, צבעוני, מיידי ושטוח.
לקראת התערוכה 'שובו של האורגינל' הוזמנו אומנים אל חלל המוזיאון והתבקשו לצייר על גבי קירות המוזיאון עבודות מקור, ללא יכולת ללחוץ על מקשי המקלדת ולבחור לחזור לגרסא מוקדמת יותר.
כיום, אין זה מובן מאיליו למצוא אומנים מציירים בכלים הנחשבים כמסורתיים דוגמת מכחול מברשת וצבע טרי, במקום עכבר ולוח וואקום. המהפכה הדיגיטאלית השפיעה רבות על האומנות ועל הדרך בה יוצרים האומנים את יצירותיהם בייחוד בתחום האיור והקומיקס והרחיקה אותם מחוויית היצירה כפי שהכירו אמנים מאות ואלפי שנים .
למרות שנדמה, שעולם האמנות והיצירה חשוף יותר מבעבר לעינים לומדות ולכל אומן יש היום אתר באינטרנט או דף פייסבוק ולעיתים גם בלוג המראה תהליכי עבודה ועוד, רבים מהאומנים יוצרים בביתם הפרטי ונחשפים בפועל אל קהל המבקרים רק בתערוכות והרצאות ציבוריות. ההחלטה לקחת חלק בפרויקט ייחודי זה, בו נדרשים האמנים לצייר בלייב , פרי סטייל ישירות על קיר ללא כל עזרים טכניים - היא אמיצה וראויה לכל ברכה והערכה. התוצאה - יצירה יחידה במינה שאיננה משוכפלת או ניתנת להעתקה.
חוויית הצופה שעומד במוזיאון מול יצירה מקורית של האומן, אחת ויחידה, חש במשיכות המכחול, בתנופת היד או מריחת הצבע, היא עוצמתית הרבה יותר מכל מפגש עם יצירה משוכפלת או ממוחשבת אחרת - שובו של האורגינל חוגגת את העושר האנושי, את העצמה המתפרצת ורוח היצירה האנושית כשהיא בשיאה, על כתלי המוזיאון.

"לצייר על הקיר במוזיאון היה מוזר. מוזר לעמוד מול חתיכת קיר לבנה וגדולה למדי, במקום לשבת מול ניירות קטנים. מוזר להיות חשופה בפני יוצרים אחרים שמציירים לצדי, במקום לשבת לבד (או בחברת חתול) ליד שולחן העבודה שלי. מוזר לא להיות מסוגלת להישען על מחק או על קונטרול z, לא להיות בשליטה מלאה. לתהות תוך כדי, אם הציור כבר גמור או שאולי כדאי להוסיף עוד כתמים וקווים. היה גם מוזר לחזור אל הקיר כמה ימים אחרי, כי ילד פוחז מרח חצי מהציור לכל עבר, ולהגיב למריחה בתוך הציור, בזמן שעוברי אורח מבקרים בתערוכה. בקיצור, היה כיף נדיר."

אילנה זפרן

 

 

ועוד עבודה...
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
שבת 15:00-10:00
א',ג', ה', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
המוזיאון נפתח מחדש
יפעל בהתאם להנחיות משרד הבריאות והתו הסגול.
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין