ישראל יוצאת לפנסיה

פתיחה 11.3.2014 | נעילה 21.6.14

תערוכה אוצרים

ישראל יוצאת לפנסיה- התחרות השנייה לקריקטורה הומוריסטית ע"ש פרידל שטרן ז"ל תחרות קריקטורות לא פוליטיות, דו שנתית נושאת פרסים למקצוענים ולחובבים.
גיל 65 נחשב עד לאחרונה לגיל המסורתי בו יצאו אנשים לפנסיה, בארץ ובעולם. עם הגיעה של ישראל לגיל 65 אנו מפנים את תשומת לבנו למדינה, שעוד רגע, היתה יכולה לצאת לפנסיה ומבקשים להתבונן עליה כשהיא קצת יותר מקומטת, כבר לא עושה מילואים, קצת יותר נרגנת. לשם התחרות נתבקשו יוצרי הקריקטורה והקומיקס להתייחס בעבודתם לביטויו השונים של הגיל השלישי של ישראל.

"מעבר לפינה" / שאול אמסטרדמסקי, עיתונאי, "כלכליסט"

פנסיה זה משעמם. למען האמת, זה יותר ממשעמם. אם זה היה רק משעמם, אם רק אפשר היה להחליק את זה בפיהוק, ניחא. אבל זה גם מפחיד. ומטריד. ומעיק. וכרוך במחשבה על הזיקנה, ועל המוות, ועל הזדקנות הגוף, ועל חולי, ועל אי יכולת לפרנס את עצמך. לכן ההימנעות מהמחשבה על הפנסיה היא הדחקה. היא ניתוק עצמך העכשווי מעצמך העתידי. היא האמונה חסרת הבסיס כי תישאר צעיר לנצח, כי העולם סובב סביבך, כי מה שהיה הוא שיהיה.המנגנון הזה, שגורם לנו לפהק או להעוות את פנינו כשאנחנו נאלצים לרגע לחשוב או לדבר על פנסיה, ובסופו של דבר להדחיק את העניין, הוא המנגנון שאפשר למדינה להשיל מעצמה את האחריות לעתידנו בעשורים האחרונים. במקביל, הוא בדיוק המנגנון שאפשר לגופים הפרטיים שמנהלים לנו את כספי הפנסיה להתחזק על חשבוננו, לקחת נתח מהכסף שלנו, באין מפריע.
כך, מתחת לרובד הגלוי של המציאות, גדל כאן דור של עובדים ממעמד הביניים, שיום אחד, עוד עשור או שניים, יתעורר ויגלה שרמת החיים העתידית שלו ברחה לו מתחת לידיים, למרות שעבד קשה כל השנים והיה משוכנע שהוא חוסך משהו.

יש קבוצות בחברה הישראלית שהבעיה הזו - איך בדיוק נפרנס את עצמנו ביום שלא נוכל לעבוד יותר למחייתנו - לא מטרידה אותן, וגם לא תטריד. יש קבוצות באוכלוסיה שמסודרות מבחינה פנסיונית. שהכסף שנכנס להן לבנק בהווה ימשיך לתקתק כמו שעון גם אחרי שיפרשו. האנשים האלה - שזכאים לפנסיה תקציבית, או שחוסכים בקרנות הפנסיה הוותיקות (שהלכה למעשה מקבלים פנסיה ממשלם המסים הישראלי) - לא צריכים לדאוג. הפנסיה שלהם הובטחה. היא מובטחת. איש לא נוגע בה. חלק לא מבוטל מהם לא חסך שקל במהלך שנות עבודתו, או שחסך מעט מאוד, ובכל זאת יקבל עד 70% מהשכר האחרון שלו (ופעמים רבות אפילו יותר, הרבה יותר).
אלה 350 עובדים ופנסיונרים, פלוס מינוס, שהפנסיה שלהם מקורה בכספי המסים והארנונה שמשלמים כ-3מיליון עובדים אחרים. רובם הגדול לא משלמים דמי ניהול, לא יודעים מה זה להתייבש בטלפון בניסיון להשיג את חברת הביטוח, או שלא ראו סוכן ביטוח מעולם.הם מסודרים.


ההתנגשות בין הקבוצות האלה - האנשים שחוסכים לפנסיה ועומדים לגלות שאין להם מספיק - לבין האנשים שלא חסכו אבל חיים על חשבון האנשים העובדים - היא בלתי נמנעת. היא תקרה. השיא יגיע בתוך 15-20 שנה, כששטף התשלומים לפנסיה התקציבית יגיע לשיאו. בערך בזמן הזה, העובדים הרגילים ממעמד הביניים יגיעו ליום שבו הם כבר יריחו את הפנסיה מעבר לפינה, רק בשביל לגלות שאין להם די.
ההבנה הזו מתחילה לחלחל כבר עכשיו. נושא שהיה משעמם, מודחק והס מלהזכיר, צף שוב ושוב אל לב השיח הציבורי. בני הדור הזה מתחילים להבין שהם הולכים לגלות את עצמם לבד בסירה שוקעת, בזמן שהכסף שלהם מימן את סירות ההצלה של אחרים. הציבור הישראלי נמצא בשלב ההתעוררות. בשלב היציאה מהחלום הוורוד שניסו לצייר לו - שאם הוא יעבוד קשה ויחסוך כל השנים וייקח אחריות על עצמו, יהיה בסדר. בדרך לקחו לו בדמי הניהול, והעבירו אל כתפיו את כל הסיכונים.
אחרי ההתעוררות תגיע הפעולה. הציבור ידרוש שינוי. הציבור ידרוש מנבחריו לקחת בחזרה משהו מהאחריות שהמדינה השילה מעצמה עם השנים. הדרישה הזו תתחיל כמו כל דרישה ציבורית אחרת. בקול רפה, טיפה אחר טיפה. מתישהו, כמו שזה קורה תמיד - מבלי שאיש מבין מאיפה ולמה זה הגיע -ֿ שטף הטיפות יכול להפוך לנחשול שישטוף את הפוליטיקאים ויביא לשינוי.


...

ערן ליטוין


 

 

"ישראל יוצאת לפנסיה"
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
שבת 15:00-10:00
א',ג', ה', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין