פצעי בגרות // קומיקס עברי 1995-1975

10 באוקטובר 2013 - 22 בפברואר 2014

תערוכה אוצרים
התערוכה "פצעי בגרות" - משרטטת את תמונת הקומיקס שנוצר בישראל בין השנים 1975- 1995. התערוכה מציגה את המעבר מקומיקס מגויס המפאר ומרומם את הישראלי החדש העשוי ללא חת, לקומיקס ביקורתי הלועג למנהיגיו ומשקף חברה ההופכת ליותר ויותר אינדיבידואליסטית ונהנתנית.

בעשורים בהם עוסקת התערוכה התחוללו בישראל שינויים פוליטיים, חברתיים וכלכליים. בקצה האחד, מלחמת יום כיפור (1973) ובקצה השני רצח ראש הממשלה יצחק רבין (1995). בין שני קטבים דרמטיים אלה חל המהפך הפוליטי והדרמטי ב-77' , נחתם הסכם שלום עם מצרים, התחולל משבר מניות הבנקים שערער את האמון בכלכלה. המדינה חוותה את מלחמת שלום הגליל, את האינתיפאדה הראשונה ואת מלחמת המפרץ הראשונה וכן את תקופת הפיגועים הכואבת שלאחר החתימה על הסכמי אוסלו (1993).

השינויים שעברה החברה הישראלית באים לידי ביטוי בפרסומי הקומיקס שהפכו לכלי ביטוי פופולארי בעיתונות היומית, במקומונים ובכתבי עת לנוער.

התערוכה מחולקת לשלושה עשורים. בפתח כל עשור מצוינים האירועים החשובים שהתרחשו בו לעומת הפרשנות שהם מקבלים על גבי עמודי העיתון בפורמט של קומיקס.
בין עבודותיהם של הקומיקסאים המציגים בתערוכה מובאות הרחבות המשקפות את התרבות הפופולארית שהתרחשה באותה תקופה ובהם קטעי שירים, סיפורים ומובאות מעיתונים.

אוצרת התערוכה, מיה דבש: "קומיקס קשור לזמן ולמקום שבו נוצר ומשקף בצורה אותנטית את החיים וההוויה המקומית. כמו כל צורות הביטוי האמנותיות גם הוא הושפע מן השינויים שחלו בחברה הישראלית בעשורים האחרונים.
בתערוכה אנו מציבים את הקומיקס בשורה אחת עם האמנויות האחרות, כמו שברי מראות היוצרים יחד ויטראז' רב גוני המשקף את אחת התקופות המעצבות ביותר בתקופתנו.
"

שני יוצרי הקומיקס המסמלים יותר מכל את תהליך ההתפכחות שעברה החברה הישראלית הם דודו גבע לעומת אורי פינק.
מקצה אחד, דודו גבע, שחשף את עצביו המרוטים של הישראלי הקטן - הפקיד יוסף במחלקת המים של העירייה או הברווז העומד לשחיטה. גבע העצים את האנטי גיבור, בורג במכונת הבירוקרטיה.
בקצה האחר - אורי פינק שעסק בחוויותיהם של תיכוניסטים, ניהליסטים, חסרי ערכים שכל עולמם הוא סקס, רכילות כיתתית, מסעדות ותחביבים.

לצד עבודותיהם של דודו גבע ואורי פינק מוצגות בתערוכה עבודותיהם של יוצרי קומיקס נוספים המבטאים ביצירתם את רוח התקופה: מישל קישקה, עידו אמין, זאב אנגלמאיר, צחי פרבר, נועם נדב, שי צ'רקה, עמוס אלנבוגן, תמיר שפר, איציק רנרט, מיכאל נצר, בהיירב (משה גילולה) והאחים תומר ואסף חנוכה.

התערוכה תציג סקיצות ועבודות מקור של היוצרים לצד תהליכי עבודה מעולם הקומיקס. פילמים והפרדות צבעים ידניות המשקפים את השינויים גדולים שחלו בדפוס בשנים האחרונות.
לצד אלה תבחן את השינויים שחלו בתחום עם כניסת המחשב לעולמם של היוצרים.
...

מיה דבש


יועץ אקדמי

ד"ר בן ברוך בליך

 

קישורים נוספים

1. קומיקס עברי חלק א'
2. קומיקס עברי חלק ג' 
3. ראיון עם מישל קישקה

4. ראיון עם נעם נדב 
5. העיפרון כסיסמוגרף של הלב / ראיון עם צחי פרבר
6. שי, עגנון ומה שביניהם
7. ...שתי קומיקסאיות וקומיקסאי 

אורי פינק, סברמן
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סיורים מודרכים בשעה 11:30 ו- 13:30
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין