שאיפה לאיזון

04 אוקטובר - 28 דצמבר, 2009


תערוכה
אוצרים

סרטי האנימציה באוסף, מאפשרים לנו לצפות במבנה של קונפליקט והתמודדות איתו מנקודת רוחק. בחרנו לא להתייחס לקונפליקט הפוליטי המיידי בישראל, אלא להסתכל על ההשתקפות, כפי שאנימציה יודעת לעשות - בדימוי, במשל. כל אלה מאפשרים לנו, הצופים, לבדוק פתרונות לא צפויים לקונפליקט ולבחור לייצר תפניות בעלילה.

שכנים | נורמן מקלארן (Norman Mclaren) קנדה, 1952, National Film Board
מקלארן יצר סרט אנטי־מלחמתי זה, בעקבות חויותיו האישיות ממלחמת קוריאה.
הסרט, שעורר בזמנו מחלוקת, זכה באוסקר אחרי שנחתכו ממנו חלקים משמעותיים. מקלארן מנתק את סיפורו ממקום, מזמן או מפוליטיקה, ובכך מייצר משל והתבוננות על נפש האדם, ועל הבחירות שהאדם בוחר. הסרט מוקדש לקורבנות, שלא בחרו להיות חלק מהעימות.

נורמן מקלארן (1914-1987) היה אומן רב תחומי ואחד מפורצי הדרך החשובים באנימציה. מלבד מחוייבות לחיפוש והמצאת שפות חדשות באומנות האנימציה, האמין מקלארן, שבכוחה של האמנות לרפא, והקדיש שנים מחייו באיזורים מוכי מלחמות ואסונות. הסרט נעשה בטכניקת פיקסילפציה - צילום שחקנים חיים בפריימים בודדים, המייצרים רצף תנועה.

מטרה | ענבל לייטנר בצלאל 2000
בסרט קצר וישיר, מחייבת אותנו לייטנר להסתכל למטה, ולראות את התוצאות האמיתיות של המלחמות בין ההורים. ענבל לייטנר היא מאיירת, ויוצרת אנימציה עצמאית. סרטיה השתתפו במספר פסטיבלי אנימציה בעולם.


ביצבוץ | גיל אלקבץ, בצלאל 1984
סרטו הראשון של אלקבץ, המבשר את יכולתו לספר סיפור מפתיע בכלים הנדמים כפשוטים ברגע הראשון. שתי דמויות נפגשות (כלב וציפור?), מוגדרות באור וצל, פוזיטיב ונגטיב. לכל אחת אופי משלה וצורת פעולה. מכאן, הכל כביכול צפוי. כשהגבול בין הדמויות מתחיל להשבר, גם צורת הדמות מפסיקה להיות צפויה. במשל עדין על כוח וגבולות האני, מצליח אלקבץ לעורר מחשבה ורגש, תוך שימוש בעדינות ובאסטטיקה יוצאת דופן.

גיל אלקבץ נחשב לאחד האנימטורים העצמאיים הבולטים בימנו, שחי, יוצר, ומרצה בגרמניה. סרטיו זכו בפרסים רבים בפסטיבלים בעולם. סרט זה, שהוא סרט הגמר שלו בבצלאל, זכה במקום הראשון בפסטיבלים בארץ ובעולם.

הנזיר והדג | מיכאל דודוק דה-ויט ( Michaël Dudok de Wit ) צרפת 1994
סרטו של דודוק דה-ויט בנוי כמשל. האבסורדיות של המטרה והכשלון הידוע מראש, מתארים נפלא את האובססיה שמפתח הנזיר. בין גיחוך לאמפטיה, מתפתח הטירוף של הנזיר, ומתוזמר ליצירה בשם "הטירוף" (La Folia) של קורלי (Arcangelo Corelli) עם העיבוד המוסיקלי Serge Besset, שיצר ליצירה אנושית ומדוייקת. כוחו של הסרט הוא בבניית המהלכים כקו ישר, שסופו ידוע. אך בהגיעם לנקודת השבירה, בוחרות הדמויות בפתרון אחר.

מיכאל דודוק דה-ויט, (יליד הולנד) זכה באוסקר על סרטו ”אבא ובת“ בשנת 2000. הסרט “הנזיר והדג“ היה מועמד לאוסקר, וזכה בפרסים רבים.


גילת פרג

מיועד לגילאים
10 ומעלה


חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
שבת 15:00-10:00
א',ג', ה', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סדנה וסיור מודרך בשבת
ימי שני עם מיטב יוצרי הקומיקס
מעבירים לכם סדנה במוזיאון
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין