הפילהרמונית בקו ובצליל

02 יולי - 20 נובמבר, 2012


תערוכה
אוצרים

בעוד התזמורת הפילהרמונית מתכוננת לסיור הקיץ שלה באירופה, פותח המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון בסיור מוסיקלי בזמן: תערוכת דיוקנאות שצייר יוסף רוס, שצייר את גדולי המוסיקאים שהתארחו על במת התזמורת מאז הקמתה.

יוסף רוס (1911-1991), קריקטוריסט ומאייר, יליד בלגיה, נזרק מבית הספר לרפואה בברלין ב-1933. כעבור שנתיים הגיע לארץ ישראל, פתח משרד פרסום וצייר קריקטורות פוליטיות. הקשר שלו עם הפילהרמונית נוצר כבר על האוניה בדרכו ארצה, כאשר נפגש עם המזכיר לעתיד של התזמורת הפילהרמונית שהקים ברוניסלב הוברמן. רוס הוזמן לקונצרט ביריד המזרח 1936 בניצוחו של ארתורו טוסקניני שהפך לציון דרך, ומאז, במשך 55 שנים, נכח כמעט בכל קונצרט, חמוש במשקפת, רושם מאות דיוקנאות של מנצחים, סוליסטים, חברי תזמורת ואנשים בקהל.

בדיוקנאות של מוסיקאי הפילהרמונית, שנעשו כצילומי בזק, מתגלים שני מוקדי ההתעניינות של רוס כאמן: הבעות הפנים ותנועות הגוף. מעבר לצורך להעביר לבלוק הציור דמות הנאמנה לאדם המצויר, ניסה רוס להבין את המתרחש במוסיקאי בזמן אמת - במהלך ביצוע יצירה. הוא צייר מתוך אמפטיה עמוקה, בחיוך ובקריצה.

התערוכה, המשלבת ציור עם מוסיקה, מאורגנת על פי שישה אירועים היסטוריים בלתי נשכחים: הקונצרט הראשון של התזמורת, פתיחת היכל התרבות, קונצרט על הר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים, שבוע הוברמן ושבוע רובינשטיין. המבקר יכול להאזין ליד תצוגה של כל אירוע לקטע מתוך יצירה שבוצעה במהלכו.

יוסף רוס הוא אחד הקריקטוריסטים החשובים בהיסטוריה הישראלית. במהלך שנות עבודתו צייר קריקטורות פוליטיות שהתפרסמו בעיתוני הארץ ובעיתונים בחו"ל. בתקופת המנדט התמקד במאבק בשלטון הבריטי וקריקטורות אחדות שלו נפסלו על ידי הצנזורה. עם קום המדינה הקדיש את מרבית הניתוח הסטירי שלו למאבקים בין מפלגתיים ולקונפליקט הישראלי- ערבי. במשך כל אותה תקופה, צייר אלפי דיוקנאות של מנהיגים פוליטיים, דיפלומטים, סופרים, עיתונאים, רבנים וראשי המשק. בשעות הפנאי צייר אנשים בכל מקום, בכל פעילות. בני אדם ריתקו אותו.

יורם א.שמיר
יועץ: פיטר מארק

מיועד לגילאים
10 ומעלה
הפילהרמונית בקו ובצליל
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד', ו' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שישי ושבת בבוקר במוזיאון
סיור מודרך בשעה 11:30 ו- 13:30 ובשעה 12:00 פעילות קצרה בליווי צוות ההדרכה של המוזיאון.
פסח מלא באירועים
לאורך חג הפסח יתקיימו סדנאות יוצרים, מחנה קומיקס וכניסה חופשית בחול המועד
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין