גברתי ראש הממשלה

02 מרץ - 01 מאי, 2008


תערוכה
אוצרים

בואו נודה מיד, קלסתרון פניה של ראש הממשלה הרביעי היה בבחינת מתת אלוה עבור כל קריקטוריסט פוליטי. לא בכל יום מתפרצת דמות מפתח כזאת לחיי האומה, עם חוטם כה ייצוגי ופיגורה צבעונית למדי בנוף הפוליטיקאים המקומי. העובדה, שמדובר באשה הראשונה בישראל, שכבשה את לשכת רוה"מ (והאשה השלישית בעולם שהעפילה לתפקיד הרם) הפכה את גולדה מאיר עד מהרה לאייקון בולט וייחודי.

זאב, מגדולי אמני הקריקטורה הפוליטית שלנו ופורטרטיסט בחסד עליון, זיהה עד מהרה את נתוניה המיטביים של הגברת ולא בזבז זמן יקר. בחמשת שנות כהונתה של גולדה היא זכתה לטיפול יסודי, מעמיק ועשיר פרי מכחולו השנון. ניכר בעבודותיו, שנעשו בחדווה, נוכח תווי פניה המשוועים לטיפול קריקטוריסטי.

מעבר לשרשרת הכינויים שזוהו עם אישיותה, כמו "המטבח של גולדה", "סל הקניות של גולדה", "האמא הלאומית", "נעלי גולדה" וכו'... יצר זאב גלריה עשירה במיוחד של דימויים ואמירות סביב דמותה, שהחליפה פרצופים, תלבושות והעמדות אין ספור. פעם היא מנצחת על תזמורת, פעם שוברת קרח, פעם היא מיס דוליטל מ"גברתי הנאווה" ופעם סוסה שועטת.

המטבח הפוליטי של גולדה היווה השראה תמידית ליצירתו והיא זכתה לשלל קריקטורות בחברת סירים, מערוכים וקומקומי תה. אבל לצד אלה, הרבה זאב לשחק גם באחד המרכיבים הקומיים המוכרים מהתיאטרון - החלפת הזהות המינית. שהרי דובר על גולדה כעל "הגבר של הממשלה"  וממש כשם ששחקנים גברים ממלאים תפקידי נשים במחזה, כך הציג זאב לא פעם, את הגירסה המאצ'ואיסטית של גולדה, טריק שתמיד מוסיף נופך סאטירי לאמירה.

השמועה אומרת שהגברת מאיר מאוד לא התלהבה ממלאכתו של זאב. היא אמנם שלחה אליו פעם מכתב תודה מנומס אבל הקפידה לשמור מרחק (בניגוד לסימפטיה שהפגינו כלפיו רבין ופרס, למשל) זאב אכן הצליף תדיר בגברת הזקנה, אבל הקפיד לעשות זאת ב'ריספקט' ראוי ובהערכה לא מבוטלת. אפשר להבחין בכך היטב בציור "כולם היו בני", שצוייר עם היוודע מותה בדצמבר. 1978 הציור תלוי עד היום במוזיאון גולדה בקיבוץ רביבים.

היום, בעידן הפוסט פמניסטי, כשיש לנו כבר נשיאת בית משפט עליון, יושבת-ראש כנסת ושרת חוץ, האפקט התקדימי קהה במקצת, אבל עדיין, העובדה שאישה נושאת בתפקיד כל-כך דומיננטי כמו "ראש ממשלה" - מעוררת תיאבון וחדוות יצירה בכל מטבחי הקריקטוריסטים. כשמתבוננים בתערוכה זו, רואים עד כמה הפליא זאב ביצירת גורמה.


ניסים נוסקו חיזקיהו

מיועד לגילאים
10 ומעלה


גולדה
חזרה
English
מידע למבקר
ב', ד' 13:00-10:00
ג', ה' 20:00-17:00
שבת 15:00-10:00
א', ו' - המוזיאון סגור
רח' ויצמן 61, חולון
טלפון 03-6ff521849 | פקס 03-6521867
לוח אירועים
חדשות
שבת בבוקר במוזיאון
סיורים מודרכים בשעה 11:30 ו- 13:30
ניוזלטר
פייסבוק
הקריקטורה היומית
created by created by Cyberserve CYBERSERVE יצירת קשר כל הזכויות שמורות למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס © 2012
דרך הצגת הנתונים באתר, העיצוב וכל המוצג באתר מוגנים בישראל מכוח חוק זכות יוצרים.
אין להעתיק או להפיץ מלל או תמונות מן האתר ללא הסכמה מפורשת בכתב מבעלי האתר.
העובר על החוק יועמד לדין